Polní školení na zpracování půdy a setí
Horké červencové dny jsme věnovali polnímu školení na Vysočině, kterého se zúčastnili prodejci i technici z naší prodejní sítě.
Ve dnech 20.-21.7.2022 probíhalo polní školení věnované strojům na zpracování půdy a setí.
Školení probíhalo na sluncem zalité Vysočině v krásném prostředí památky UNESCO na Zelené hoře. Celkem zde byly zastoupeny tři stanoviště strojů podpořené týmem kolegů z Franice. Prvním stanovištěm byly pluhy, které byly zastoupeny jedním poloneseným modelem Vari- Leader 7NSH a neseným Vari-Master 153 6 NSH. Toto stanoviště bylo ještě doplněno o půdní frézu EL 162 - 300 s rotorem Cultitiller, kterou často zákazníci používají jako náhradu za orbu pro obnovu TTP. Druhé stanoviště patřilo strojům na zpracování půdy, které reprezentovaly diskové podmítače a radličkové kypřiče. Z diskových podmítačů zde byl zastoupen Optimer XL, který je vlajkovou lodí diskových podmítačů KUHN, který díky průměru disků 620 mm dokáže zpracovávat půdu až do hloubky 15 cm. Tento stroj je vhodný pro zapravení velkého množství posklizňových zbytků jako jsou například podmítky po kukuřici. Konkurentem pro tento stroj na polním školení byl univerzální kypřič Prolander, který zde byl zastoupen jak v tažené verzi Prolander 6000, tak i v nesené Prolander 500R. Tažená verze vybavená šípovými radličkami byla použita na podmítku strniště, kdežto nesená byla naopak použita na předseťovou přípravu po orbě. Byla tak ukázána univerzálnost tohoto stroje, který lze používat jak na podmítky, tak na předseťovou přípravu. Dalším zástupcem radličkových kypřičů byl Cultimer L 4000, který se oproti Prolanderu posouvá s maximální hloubkou zpracování půdy z 15 až 35 cm. Tento kypřič je také možné použit na hlubší podmítky, ale především je určený pro hloubkové kypření. Posledním strojem zastoupeným na tomto stanovišti byl kombinovaný kypřič Performer 3000. Tento stroj je určen pro ty nejnáročnější zákazníky a představuje kombinaci disků a radliček. Performer je vybavený stejnými slupicemi jako Cultimer, takže dokáže pracovat až do hloubky 35 cm a navíc je v přední části vybaven diskovou sekcí, díky čemuž dokáže tento stroj zvládat několik operací během jednoho přejezdu. Šetří tím tak čas i náklady.
Poslední stanoviště bylo věnováno secím strojům, kde se vystřídaly nesené secí kombinace zastoupené mechanickou secí kombinací Integra 3003 s rotačními branami HR 304 a novinkou pro letošní sezónu pneumatickou secí kombinací Venta 320 s totožnými rotačními branami. Hlavním představitelem secích strojů zde bylo Espro 6000 RC, které je stěžejním představitelem secích strojů KUHN. Prezentovaný 6 metrový model s předním pneumatikovým pěchem a kompletním hlídáním průtoku osiva s dvojitým zásobníkem pro přihnojování zde zaujímal velkou pozornost.
Těší nás, že i přes úmorné horko přijelo tolik účastníků a měli chuť dozvědět se spoustu informací o strojích.
Za podporu a zajištění cateringu děkujeme panu Hajátkovi s rodinou a všem, kteří nám pomohli akci zorganizovat.