Kuhn - Zemědělská technika KUHN. Výhradní zastoupení v Česku. Nejlepší dostupnost dílů.
Search
  
 O nás 
  
  
 Nabídka strojů 
  
  
 Skupina KUHN 
  
  
 Autorizovaní prodejci 
  
  
 Novinky 
  
  
 Kariéra 
  
  
 Dokumenty ke stažení 
  

Nový model lisu na kulaté balíky VB přináší větší kvalitu

Nový model lisu na kulaté balíky přináší větší kvalitu

Společnost ZP Ostrov a. s. je zaměřena na chov mléčného skotu. Sláma je nedílnou součástí krmivové základny. Je třeba ji včas sklidit a uchovávat v takovém prostředí, aby se v průběhu roku co nejméně znehodnocovala. Při současném obecném nedostatku slámy a z toho vyplívajících vysokých cenách za balík je její rychlé a kvalitní lisování stále důležitější.

Názor obsluhy stroje
„Rozdíl mezi Viconem a novým Kuhnem je velký. Nový lis je schopen pojmout mnohem větší objem hmoty, balíky jsou tvrdé, stejnoměrně slisované a perfektně kulaté. Obsluha pomocí monitoru traktoru je jednoduchá a vítám i jednoduchou údržbu. Vše je velmi dobře přístupné. Mazání stroje je soustředěno do několika míst. Mazání řetězů si pouze nastavím, jak často chci řetězy automaticky přimazávat. Mohu také nastavovat intenzitu jejich mazání. Po dlouhé směně je přitom velmi příjemné, že údržba včetně vyfoukání celého lisu zabere pouze 20 minut. Na starším lisu trvala kolem jedné hodiny.“


Michal Babák
ZP Ostrov a. s. hospodaří v bramborářsko-ovesné výrobní oblasti, v nadmořské výšce kolem 560 m nad mořem, na 1 178 ha zemědělské půdy, z nichž je 903 orná půda a 275 ha jsou louky.

Živočišná výroba je zaměřena na chov mléčného skotu holštýnského plemene. V chovu je 563 dojnic s denní užitkovostí 31,2 litru mléka. Kromě výroby mléka se věnujeme i výkrmu prasat. V turnusovém chovu je 750 kusů. Rostlinná výroba především zajišťuje krmivovou základnu pro živočišnou výrobu. Porosty luk zemědělský podnik sklízí na seno a senáž, další zelené krmivo získává pěstováním jetelů na orné půdě. Na 10é ha pěstuje jednoleté a na stejné výměře dvouleté. V osevním postupu je dále vyčleněno přes 400 ha pro obilniny. Na 26 ha je pěstován ozimý ječmen, především protož, že je brzy potřeba sláma. Na 227 ha je ozimá pšenice, na 93 ha jarní ječmen a na 86 ha ozimé triticale. Kromě obilnin podnik pěstuje ještě řepku na 30 ha, kukuřici na 147 ha a brambory na 63 ha. Kromě řepky a brambor spotřebuje živočišná výroba prakticky veškerou produkci rostlinné výroby.

Sláma jako stelivo i krmivo
Spotřeba slámy a sena je vysoká. Živočišná výroba požaduje každý rok 5000 válcových balíků slámy a 90 balíků sena pro krmení telat. Hovoříme-li o balících, je potřeba poznamenat, že podnik lisuje velké válcové balíky o průměru 1,6 metru. Přibližně 1/3 balíků slámy končí pod střechou, zbývající 2/3 se ukládají do pyramidy a následně zakrývají netkanou textilií. Slámu určenou pro stlaní podnik sklízí senážními vozy s řezacím ústrojím. Řezaná stelivová sláma ze 180 až 200 vozů se ukládá do stohů. Stejným způsobem se sklízí část luk. Řezané seno v objemu 40 vozů poslouží jako krmivo pro dojnice a jalovice.Technika pro lisování
Lisy patří v Ostrově nad Oslavou k velmi důležitým strojům. Lisují jak seno, tak slámu do velkých válcových balíků o rozměru 160 x 120 cm. Prvním lisem ve spoelčnosti byl Vicon RV 187, který ke spokojenosti firmy pracoval dvacet let. V roce 2013 se začal řešit nákup druhého stroje a tak přišel další červený lis se stejným původem. Pouze místo názvu Vicon měl již označení Kuhn. Nový lis tehdy dodala společnost AGROCENTRUM ZS, s. r. o., ze Stránecké Zhoře. A stejně jako lis Vicon lisuje opět balíky o rozměru 160 x 120 cm. Agregován je s traktorem Challenger MT 575 B o výkonu 120 koní.

Názor produktového manažera KUHN
„Od modelu VB 2160 se liší v mnoha parametrech. Není divu, postupně prošel řadou inovací. je osazen jiným sběračem. VB 2160 má čtyřřadý se šířkou 2,1 metru, oproti tomu VB 3160 je vybaven výkyvným pětiřadým sběračem se šířkou 2,3 metru. Integrovaný vkládací rotor z Hardoxu má větší průměr a jinak uzpůsobené vkládací prsty, přínosem ej také zesílené vkládací ústrojí se silnějšími řetězy a válečky. Mezi další vylepšení patří spouštěcí dno, jiný systém pohonu vázacího ústrojí, vyšší maximální lisovací tlak – nastavitelný z kabiny traktoru; možnost nastavení měkkého jádra a nechybí ani vyhazovaní rampa. Obsluha ocení nový systém mazání, mezi estetické změny lze zařadit novou světelnou zadní rampu a plastové boční kryty.

Výsledkem inovací je lis s jednodušším pohonem, s minimem převodovek, kardanových hřídelů a řetězů. Nízká hmotnost lisu, k níž přispívají i plastové boční kryty, přináší řadu výhod. Snižuje požadavky na výkon traktoru, snižuje tlak na půdu a vede také k nižší spotřebě pohonných hmot. Nový model VB 3160 má současně větší hltnost, žádanou vzhledem ke stále se zvětšujícím záběrům sklízecích mlátiček, a větší výkon. A důležitým vylepšením je také výrazně zjednodušená denní údržba lisu. „


Ing. Zdeněk Kříž


Osvědčenou značku nemění
Původní Vicon dosloužil v loňském roce, a tak si v Ostrově nad Oslavou objednali na sezónu 2019 nový stroj. Protože se značkou Vicon, resp. Kuhn byli po celou dobu provozu spokojeni, zvolili opět stejnou značku i prodejce. V tomto případě model VB 3160. Ten nahradil po dvaceti letech původní Vicon. Nový lis je agregován s traktorem Massey Ferguson 6615 o výkonu 135 koní. Příjemné pro obsluhu je ISOBUS ovládání pomocí monitoru traktoru.

O práci se budou oba lisy dělit rovným dílem, za sezónu tak každý slisuje kolem 3000 velkých balíků o průměru 160 cm. Při porovnávání objemu práce je třeba vzít v úvahu, že objem slisované hmoty je u balíků s průměrem 1,6m téměř dvojnásobný ve srovnání s balíky o průměru 1,2 m. Posádky lisů vyjíždí kolem půl deváté a vrací se kolem osmé hodiny večer. Pak následuje denní údržba, především pečlivé očištění stroje stlačeným vzduchem. Za den každý lis zabalí přibližně 400 balíků.

Názor majitele stroje:
„Prvním naším silem byl Vicon RV 187. Byl to lis na válcové balíky s variabilní komorou a vázáním do sítě. Tento lis byl tehdy prvním modelem značky Vicon, který nabízel vázání do sítě. Protože uměl lisovat balíky o průměru až 180 cm, vyzkoušeli jsme i tento rozměr, ale pro manipulaci a ukládání byly takové balíky již příliš velké. Jako optimální se nakonec ukázal průměr 160 cm. Lis Vicon pracoval ke spokojenosti společnosti celých dvacet let.

Druhý lis jsme pořídili v roce 2013. Vybírali jsme z více značek. Požadovali jsme rychlý a spolehlivý servis, ale protože potřebujeme výkonnou techniku, byla pro nás důležitá například i rychlost vázání. Významnou roli hrály také zkušenosti obsluhy s provozem této techniky. Nakonec nejlépe obstál lis KUHN VB 2160.


Ing. Vladimír Chrást

  INTERNETOVÉ STRÁNKY KUHN    TÉMATICKÉ STRÁNKY    SOCIÁLNÍ SÍTĚ  
contifonte.fr
agbrain.de
cc-isobus.com

RSS

YouTube

FaceBook